پانل خورشیدی چیست

//پانل خورشیدی چیست

پانل خورشیدی چیست

یک پانل خورشیدی وظیقه تبدیل نور به الکتریسیته را دارد و از تعداد مشخصی سلول تشکیل شده است.این سلولها را در کنار هم قرار میدهند تا بتوانند مقدار قابل توجهی انرژی از آن تحصیل کنند. خورشید یک رآکتور اتمی طبیعی است که فوتون تولید میکند و 8.5 دقیقه طول میکشد تا این فوتونها به زمین برسند.گزارشهای منتشره در سال 2017 توسط آژانس بین المللی انرژی، نشانگر رشد بسیار سریع این نوع پانلها و یعنی بهره گیری از انرژی خورشیدی است.

چگونه یک پانل خورشیدی کار میکند؟

زمانی که فوتونها به سطح سلول برخورد میکنند سبب آزاد سازی الکترون از اتم آن میشوند و این یعنی تولید پتانسیل و اگر اتصالهایی رسانا به دو سر مثبت و منفی سلول مرتبط شوند، میتوانند منتقل کننده این الکتریسیته باشند. همانطور که گفته شد یک پانل متشکل از چند سلول است و ترکیبی از چند پانل یک آرایه را تشکیل میدهد. طبیعتاً تعداد بالاتر سلول به معنای تولید الکتریسیته بیشتر است.

پانلهای خورشیدی از چه ماده ای ساخته شده اند؟

تمامی سلولهای خورشیدی از سیلیکون ساخته شده اند که یعنی یک پانل هم متشکل از سلولهای سیلیکونی است. به این پانلها، پانلهای فتو ولتائیک هم میگویند که اشاره به ایجاد الکتریسیته بر اثر برخورد فوتون دارد. هر سلول شامل دو لایه مثبت و منفی است، مشابه یک باتری، که یک میدان الکتریکی ایجاد میگند.

پانلهای خورشیدی چگونه الکتریسیته تولید میکنند؟

این پانلها با ساز و کاری که به صورت ساده توضیح داده شد، برق مستقیم، مشابه یک باتری، تولید میکنند. در برق مستقیم الکترونها بر خلاف برق متناوب یا همان برق شهری، فقط در یک جهت جاری میشوند و حرکت میکنند. در برق متناوب مشابه حرکت یک سیلندر به بالا و پائین، الکترونها دائماً تغییر جهت میدهند.

ژنراتورهای الکتریکی همگی برق متناوب تولید میکنند که این مطلب ناشی از چگونگی تولید برق در این نوع دستگاههاست. در همه نیروگاهها، برق از چرخش یک سیم پیچ در میدانی معناطیسی ایجاد میگردد؛ همین چرخش باعث ایجاد برق متناوب یا برقی که میزان آن در هر لحظه با لحظه بعد بواسطه چرخش سیم پیچ متفاوت خواهد بود، میشود.

انتقال برق به صورت متناوب و تبدیل آن به ولتاژهای بالا بسیار ساده تر از نوع مستقیم است. برای تبدیل این انرژی برق مستقیم به متناوب از اینورتر استفاده میشود.

اینورتر پانل خورشیدی چگونه عمل میکند؟

اینورتر، برق مستقیم را از آرایه ی سلولهای خورشیدی میگیرد و آن را به برق متناوب یا شهری تبدیل میکند. البته این دستگاهها برای محافظت و کنترل، دارای مدارهای مختلف اندازه گیری خروجی هستند تا تولید برق متناوب به درستی انجام پذیرد. معمولاً برای هر پانل اینورتری مجزا در نظر میگیرند که به تولید بهتری برسند، استفاده از یک اینورتر مرکزی که دارای مزیت کنترل منسجم و سرویس بهتر هست؛ دارای ایراد بزرگی هم هست، اینورتر مرکزی معمولاً برای آرایه ای از پانلها استفاده میشود و اگر پانلی در سایه قرار بگیرد و یا کثیف شود، بازدهی کل آرایه به شدت پائین میآید.

جمع بندی

نور خورشید به پانل میتابد، پانل برق مستقیم تولید کرده، آن را به اینورتر تحویل میدهد و شما به عنوان مصرف کننده میتوانید از انرژی برق اینورتر در خروجی پانل بهره ببرید.

معمولاً میزان مصرف کاربران در ساعات شبانه روز یکسان نیست و هم اینکه در شب تولید این پانلها متوقف خواهد شد. یکی از روالها این گونه است که مازاد تولید یک سیستم خورشیدی پس از گذر از یک کنتور به شرکت برق یا شرکت تأمین کننده شما منتقل میگردد تا در مواقع نبود آن بتوانید از سرویس آن شرکت بهره مند شوید.

توسط |۱۳۹۷-۵-۱ ۲۱:۴۳:۴۶ +۰۰:۰۰۱ام مرداد, ۱۳۹۷|دسته‌ها: پانل خورشیدی|برچسب‌ها: |بدون دیدگاه

شرکت مهندسی ایمن گستر ساعی

–    سیستم های اعلام حریق
–     سیستم اعلام سرقت ،حفاظت پیرامونی و کنترل تردد
–     سیستم های مداربسته
–     سیستم های ابزار دقیق

 

ایمن گستر ساعی

اطلاعات تماس

تهران –  خ ستارخان – پاک شمالی - خ پردیس 1 - خ پردیس 5 – پلاک 12 – واحد 3

تلفن: 4~66908882 - 021

موبایل: 09301908884

فکس: 66908884 - 021

وب‌سایت: http://www.igs.co.ir/