سیستم های اعلام حریق چگونه کار می کنند ؟

/, سیستم های امنیتی/سیستم های اعلام حریق چگونه کار می کنند ؟

سیستم های اعلام حریق چگونه کار می کنند ؟

 

 مدت هاست  که اخبار اتفاقات ناگوار آتش سوزی را می شنویم و روز به روز ضرورت ایمن نمودن ساختمان هایمان در برابر آتش سوزی بیش از پیش احساس می شود. 

 دستگاه های هشدار دهنده برای تبدیل شدن به سیستم ایمنی زندگی ترکیب شده اند. هدف از سیستم اعلام حریق  تشخیص وقوع، هشدار دادن به پانل کنترل و مقامات مناسب و اطلاع دادن به اشخاص برایاقدام است. سیستم اعلام حریق یک سیستم فعال در برابر آتش سوزی می باشد که تمام ماژول های اعلام حریق را در یک ساختمان کنترل می کند. 

شیوه ی عملکرد سیستم های اعلام حریق:

در سیستم اعلام حریق شیوه ی ارتباط دتکتورها با کنترل پانل  به این شکل است که در مواقع بروز آتش ، تحریک دتکتور یا فشار دادن شستی اعلام حریق باعث ایجاد یک اتصال کوتاه نسبی در مدار می­شود و جریان مدار افزایش می ­یابد.(نه به حدی که به عنوان اتصال کوتاه کامل شناخته شود و باعث اعلام خطا شود.) در نتیجه مرکز کنترل اعلام حریق می نماید . کنترل پانل  از طریق مدار الکترونیکی بعد از تشخیص حریق رله­ های مربوطه را وصل کرده و آژیرها و چراغ­های اعلام خطر را روشن نموده و هشدار آتش سوزی در مکان به افراد داده می شود.  

کنترل پانل هاباید در نقاطی از ساختمان نصب شوند که احتمال وقوع آتش سوزی در آنجا کمتر است و درعین حال رفت وآمد پرسنل  نگهداری کننده ساختمان در آنجا بیشتر باشد 

محل نصب کنترل  پانل اعلام حریق باید مشخص  باشد . بنابراین لازم است مکانی که در آن کنترل پانل  نصب شده است مجهز به سیستم روشنایی و برق  اضطراری باشد. 

کنترل پانل  در حقیقت مغز سیستم اعلام حریق است ،که ضمن پایش کلیه ورودی ها ،کلیه سیستم های خروجی را نیز کنترل می کند . در عین حال توان الکتریکی کلیه بخش ها از طریق پانل  تامین می شود.

ضرورت استفاده از سیستم های اعلا م حریق :

آتش بلایی است که نه تنها زندگی و حیات افراد  به خطر می اندازد  بلکه  خسارت های مالی زیادی را به جای  می گذارد . پس سیستمهای اعلام حریق سرمایه با ارزش وجان افراد را از صدمات آتش سوزی دور می نماید. لازم به ذکر است که پشگیری از گسترش حریق در اماکن مختلف بوسیله  ازسیستم ها  ی اعلام حریق به همراه خاموش کننده های دستی اطفاء حریق می باشد که باید توسط افراد مجرب و کار آزموده طراحی و اجرا گردد  تا بهترین عملکرد را در موقع حریق از خود نشان دهد. این سیستمها مبتنی بر تشخیص دود نشت گاز شعله که با نصب نمودن دتکتورهای متنا سب با آن و اعلام خطر اتوماتیک توسط پانل مرکزی انجام می پذیرد.

اجرای سیستم های اعلام حریق :

 در اجرای سیستم های اعلام حریق باید به اصول صحیح فنی و مهندسی آن توجه نمود . دو معقوله ی کیفیت محصولات این سیستم ها  و اجرا توسط یک پیمانکار حرفه ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا صحت عملکرد این سیستم ها مستقیما با جان و مال افراد در ارتباط است و هرگونه سهل انگاری در جریان فرآیند های مختلف مشاوره ، طراحی ، تامین تجهیزات ، اجرای سیستم های اعلام حریق می تواند خسارات جبران ناپذیری را به جای بگذارد. پس باید در تمامی مراحل از استاندارد های موجود بهره برداری نمود.

 


توسط |۱۳۹۸-۸-۱۴ ۱۷:۲۴:۵۷ +۰۰:۰۰۱۴ام آبان, ۱۳۹۸|دسته‌ها: اعلام حریق, سیستم های امنیتی|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

شرکت مهندسی ایمن گستر ساعی

–    سیستم های اعلام حریق
–     سیستم اعلام سرقت ،حفاظت پیرامونی و کنترل تردد
–     سیستم های مداربسته
–     سیستم های ابزار دقیق

 

ایمن گستر ساعی

اطلاعات تماس

تهران –  خ ستارخان – پاک شمالی - خ پردیس 1 - خ پردیس 5 – پلاک 12 – واحد 3

تلفن: 4~66908882 - 021

موبایل: 09301908884

فکس: 66908884 - 021

وب‌سایت: http://www.igs.co.ir/