تاریخچه سیستم های اعلام حریق بخش ۲

/, سیستم های امنیتی/تاریخچه سیستم های اعلام حریق بخش ۲

تاریخچه سیستم های اعلام حریق بخش ۲

بررسی برخی فعالیت ها و محصولات :

در سال 1863 اولین کاشف حریق الکتریکی در نیویورک توسط الکساندر راس توسعه داده شد ولی اولین حسگر الکترونیکی حریق توسط ویلیام بی واتکینز برای کاربری تجاری طراحی شد. در سال 1873 اولین شرکت خصوصی اعلام حریق  تاسیس گردید که هنوز هم تحت عنوان سیستم های حفاظتی AFA مشغول به فعالیت می باشد واتکیز ترموستات واتکیز را ساخت این کاشف حرارات دو فلزی خود بازگشتی بیشترین کاربرد را بین سیستم های اعلام حریق ساخته شده در اوایل قرن بیست و یکم را پیدا کرد. شرکت تلگراف سیگنال خودکار واتکینز که در سال 1873 تاسیس شد ، اولین شرکت پیشنهاد دهنده ی سیستم های نظارتی اعلام حریق ایستگاه مرکزی بود .

سیستم اعلام حریق واتکیز:

سیستم واتکیز با استفاده از حسگر های حرارتی نصب شده در هر طبقه از ساختمان که به دستگاه فرستنده متصل شده بود می توانست با سیگنالها ی مخابره شده به ایستگاه ، ساختمان و طبقه مربوط را شناسایی کند عملکرد این سیستم بسیار عالی بود  به شکلی که موفق شد از هیِت مدیره بیمه حریق نیویورک تاییدیه دریافت کند با تاییدیه این بیمه به مشتریان متعهد به نصب این سیستم تخفیف بیمه ی آتشسوزی اعطا می نمود.   

توسعه کار واتکیز:

واتکیز کار خود را با همکاری شرکت حفاظتی بوستون توسعه داد پس از تبدیل یکی از ایستگاه های اعزام محافظ بوستون به ایستگاه مرکزی در سال 1874 واتکیز تاییدیه سیستم خود را از هیات اعضای کمسیون حریق بوستون دریافت کرد. واتکیز تجارت پایش هشدار خود را باز هم توسعه داد به طوری که افزون بر سیستم هشدار ترموستات شامل سیستم هشدار جریان آب هم می شد. مالکان ساختمان هایی که از این سیستم ترکیبی استفاده می کردند می توانستند برابر با هزینه مشترکان اعتبار بیمه دریافت نمایند در سال 1894 واتکیز با شرکت رقیب(سیگنال حریق الکتریک ) ادغام شد و نام (اعلام حریق خودکار بوستون را برای شرکت جدید برگزید در سال 1889 شرکت اصلی به شرکت (اعلان و اطفای حریق خودکار)تغییر نام داد که به طور خلاصه شرکت (اعلان خریق خودکار) خوانده می شد.

 سایر محصولات توسعه داده شده اعلام حریق:

 در سال 1930  تجهیزات انفجاری بسیاری به بازار عرضه شدند دو نمونه از این تجهیزات دستگاه ترقه پو و هشدار انفجاری بودند . هر دو دستگاه دارای یک محفظه فلزی کوچک حاوی ترقه با یک یا چند فیوز بدون پوشش بودند همچنین در سال 1930 اولین زنگ های فنری کوک شده به بازار عرضه شد یک نمونه از این زنگ ها که توسط شرکت آمریاکایی فایرگارد در سال 1931 ساخته شد دارای 5 اینچ قطر و همچنین توان مکانیکی بود و در وضعیت کوک شده با لحیم داراری نقطه ذوب پایین محکم می شد. این زنگ دارای مکانیزم پیچیده فنری ساعت بود زمانی که فنر با ذوب شدن لحیم رها و باز می شد به صورت متناوب به بدنه فلزی زنگ ضربه وارد می شد و زنگ به صدا درمی آمد . همچنین در طول این دوره دستگاهی نیز توسط شرکت تولیدی لیکساید در شیکاگو ساخته شد که تلارم نامیده شد . این مکانیزم پیچیده فنری توسط یک اهرم متحرک متصل به نشانگر گیج اندازه گیری دما تحریک می شد. نشانگر گیج حرارت دمای محیط را نشان می داد و اهرم تحریک زنگ متصل به نشانگر می توانست در هر دمایی بین  4/4 تا 48/8درجه سلسیوس به منظور تحریک و به صدا درآوردن زنگ تنظیم شودبنابراین این دستگاه دو هدف کشف حریق و نیز اندازه گیری دما تامیین می کرد. 

شرکت اعلام حریق گیمول:

در سال 1939 شرکت اعلام حریق گیمول اولین کاشف حرارت الکتریکی را برای کاربردهای مسکونی به بازار عرضه کرد. این کاشف دارای حسگر حرارت دو فلزی (ترموستات)زنگ برقی داخلی و لامپ نئون بود. این کاشف دارای حسگر پایه پیچی شکل داشت که می توانست در محل پایه استاندارد لامپ ادیسون پیچیده شود. نور نِون نشان دهنده وجود برق در سیستم بود. زمانی که فلز ترموستات توسط گرمای حریق تغییر شکل می دهد. زنگ داخلی کاشف برقدار  فعال می شود.

توسط |۱۳۹۸-۱۲-۱۴ ۱۹:۳۱:۵۲ +۰۰:۰۰۱۴ام اسفند, ۱۳۹۸|دسته‌ها: اعلام حریق, سیستم های امنیتی|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

شرکت مهندسی ایمن گستر ساعی

–    سیستم های اعلام حریق
–     سیستم اعلام سرقت ،حفاظت پیرامونی و کنترل تردد
–     سیستم های مداربسته
–     سیستم های ابزار دقیق

 

ایمن گستر ساعی

اطلاعات تماس

تهران –  خ ستارخان – پاک شمالی - خ پردیس 1 - خ پردیس 5 – پلاک 12 – واحد 3

تلفن: 4~66908882 - 021

موبایل: 09301908884

فکس: 66908884 - 021

وب‌سایت: http://www.igs.co.ir/